Урок-проект "У царстві рослин"
Урок-проект
Тема: У царстві рослин
Мета: Ознайомити учнів із різномаїттям рослин. Формувати поняття «дерева», «кущі», «трав’янисті рослини”. Вміти визначати органи рослин. Виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Етапи роботи над проектом
І етап. Підготовка
ІІ етап. Актуалізація знань. Планування. Результати та висновки.
ІІІ етап. Представлення готового продукту (презентація)
ІV етап. Оцінка процесів та результатів роботи.
Хід уроку
І. Підготовка
1. Заздалегідь учні підшукують малюнки рослин, плодів – збираємо все в одну папку.
2. На дошці таблиці:
а) рослини – зелене диво Землі;
б) розвиток рослин;
в) довкілля рослин.
3. На партах: підручники «Я і Україна», «Природознавство, 2-3 кл., Л.К.Нарочна, 1986 р., Київ.
4. Вчитель ретельно продумує проектну роботу учнів та планує поетапне (покрокове) виконання проекту (прості завдання, чіткі інструкції).
План учнівського проекту на тему: «У царстві рослин»
1 сторінка. Групи рослин
2 сторінка. Органи рослин
3 сторінка. Доведіть, що рослина належить до живої природи.
4 сторінка. Як розвивається яблунька?
5 сторінка. Як людина використовує рослини?
5. Вчитель готує кожній групі: ножиці, клей, олівці, ручки, малюнки різноманітних рослин.
ІІ. Актуалізація знань. Планування. Збір та аналіз інформації. Формування висновків.
Хвилинка поезії.
Вмійте любити природу
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте повсюди
Шлях і стежиночку в гай
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
- Чого вчить нас цей вірш?
2. Бесіда.
- Що таке природа?
- Що належить до живої природи?
- Чому? Назвати п’ять ознак живого.
- Яку користь дає природа людям?
3. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми продовжимо вивчати рослини. Будемо вчитися розрізняти їх за певними ознаками. Ви дізнаєтеся про зовнішню будову рослин. А головне, ви виготовите самостійно (групою) презентацію і в кінці уроку представите всім свою роботу (захист проекту).
4. Робота з таблицями.
а) групи рослин (дерева, кущі, трав'янисті рослини);
б) органи рослин (корінь, стебло, листя, квітка, плід з насінням);
в) розвиток рослин (насіння, паросток, доросла рослина, квіти, плоди з насінням).
5. Робота з підручником, ст. 28-31.
6. Формування висновків, виконання запланованих кроків, підготовка до проведення презентації, «захист проекту».
1) Оформлення книжки-розкладки. Робота в групах.
а) Знайти на малюнках дерева, кущі, трав'янисті рослини. Чим різняться вони між собою? (діти знаходять, вирізають, клеють, пишуть).
б) Підписати органи рослин, розфарбувати малюнок (користуючись таблицею, діти підписують органи рослини та розфарбовують рослину).
в) Доведіть, що рослина належить до живої природи (в групі згадують п'ять ознак живої природи і записують їх).
г) Виріжи та приклей етапи розвитку яблуньки.
д) Запишіть, як Людина використовує рослини (працюючи в групі, спілкуючись між собою – з'ясовують і записують).
2) Підготовка до представлення готового продукту (презентації).
Учасники проектної групи ще раз переглядають створений ними продукт та вирішують, хто буде «захищати» проект.
ІІІ. Представлення готового продукту (презентація)
Презентують проекти, обговорюють разом з учителем.
ІV. Оцінка процесів та результатів роботи.
Разом з учителем діти оцінюють свої зусилля, використані можливості, свої невдачі та труднощі в роботі та їх усунення в подальшій роботі над іншими проектами.